logo Jihomoravský kraj

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Obec > Turistika a sport

Turistika a sport

(archivní článek asi z roku 2000)

Pro sportovní činnost je členům TJ Sokol k dispozici hřiště s travnatým povrchem. Na jižním okraji obce je v provozu autokemp COUNTRY. V letním období je otevřen areál koupaliště.Rekreační areál u vodní nádrže V měsíci červenci a srpnu je u Bábovce junácký tábor. Obcí prochází cyklotrasa okruhu Znojemsko - Retzer Land. Okolí Hlubokých Mašůvek skýtá mnoho možností k procházkám na přírodně i historicky zajímavá místa. Z Mariánského náměstí vychází turistická zeleně značená cesta směrem: koupaliště - samota Hlavatův mlýn - samota Bábovec - zřícenina hrádku Lapikusu - Plaveč. Hlavatův mlýn byl v provozu až do roku 1894, poté byl zemědělskou usedlostí, nyní slouží majitelům k rekreačním účelům. Samota Bábovec bývala někdy před sto lety rovněž mlýnem, nyní je přebudován na obytná stavení. Na louce bývá každoročně vybudován stanový tábor znojemských junáků.


Hrádek LapikusHrádek Lapikus byl vybudován ve 13. století a byl pobořen a opuštěn pravděpodobně za války Jiřího z Poděbrad s uherským králem Matyášem Korvinem v letech 1468 až 1471. Podle lidové pověsti postavili hrádek Lapikus loupežníci, kteří zde sídlili a přepadávali na staré cestě ze Znojma do Náměště kupce. Vůdcem loupežnické roty byl majitel hrádku jménem Lapi, podle nějž bylo sídlo nazýváno Lapikus. Od samoty Bábovec je možno ze značené cesty odbočit a pokračovat po proudu Plenkovického potoku až k jeho soutoku s Jevišovkou a odtud buď proti proudu Jevišovky do Rudlic (památník poslední selské vzpoury), anebo po proudu dále do Plavče. Do Plavče se můžeme dostat i pohodlnější cestou. Vydáme se od kostela v Hlubokých Mašůvkách poutním areálem - po Mariánské cestě, u sochy Panny Marie z La-Sallety cestou vlevo a pokračujeme kolem kapliček Sedmibolestné cesty. Před poslední kapličkou odbočíme vpravo a cestou mezi poli se dostaneme k lesu Boroviček. Přímou lesní cestou mineme nejdříve obrázek Panny Marie a na hranici katastru Hlub. Mašůvek a Plavče spatříme obrázek sv. Františka. Pokud v těchto místech sejdeme z cesty vpravo do lesa, najdeme zde ještě jeden křížek, k němuž se váže tragická událost: Ženy v těchto místech sázely stromky a 21. dubna 1917 našly v bažině zahrabané tělo plavečského hajného Františka Buršovského, který byl pohřešován od 7. září 1916 a kterého jak se později ukázalo  zastřelil pytlák z Hlubokých Mašůvek. Pak už nic nezastaví naše kroky do Plavče, vesnice ležící v malebném údolí řeky Jevišovky. Naší pozornosti neujde románská rotunda se zachovalou věžičkou a renezanční zámek, v němž je nyní domov důchodců.


Oblíbené vycházky jsou do lesů severně od Hlubokých Mašůvek po trase Čertův kámen - U barona - Roubená studánka - U Huberta.Čertův kámen K Čertově kameni, který leží uprostřed rozsáhlých lesů asi 2 km severně od Hlubokých Mašůvek, se váže pověst: V Běhařovicích stavěli kostel, ale práce šla pomalu. Aby byla stavba dokončena, upsal se tamní kaplan ďáblu. V Mašůvkách z Vysoké skály rvali po dvě noci ďábli velké kameny a létali s nimi ke kostelní věži. Kaplan uvažoval, jak vyzrát nad čerty a zachránit svoji duši. Proto si třetí noc vzal na pomoc kohouta. Když byla věž již před dokončením a ďábli letěli s posledním velkým balvanem, pohladil kaplan kohouta, který zakokrhal a po něm další kohouti v celém kraji. V tu chvíli ďáblové upustili kameny na zem tam, kde právě byli. A tak poslední velký kámen, nesený ďábly od Vysoké skály v Mašůvkách k Běhařovicím, zůstal ležel uprostřed lesů.

U baronaU barona - místo, kde je uložen popel majitele jevišovického panství, který se zasloužil o výstavbu nové školní budovy v Hlub. Mašůvkách, proto mu také bylo uděleno čestné občanství. Na neopracovaném kameni je nápis: Wilhelm Ofenheim 1860 - 1932. 


Roubená studánka

 

 

 

 

 

Roubená studánka s chladnou, lahodnou vodou, v údolí potůčku se vyskytují vzácné druhy obojživelníků.

 

Rybník U HubertaU Huberta - rybník, u něho je na sloupku mezi dvěma kaštany obraz patrona myslivců sv. Huberta. Odtud můžeme pokračovat k dalšímu rybníku "Pod lipami" a dále po přechodu silnice kolem chatkového tábora (v místě bývalé pily) k rybníkům Peleš, Veský a Jankovec. Za dalším poznáním se můžeme vydat od rybníku v Hlubokých Mašůvkách proti proudu Plenkovického potoku do dva kilometry vzdálených Plenkovic, kde jsou dosud budovy dvou bývalých mlýnů a kolem dvaadvacetihektarového rybníku můžeme pokračovat do Kravska. Naši pozornost zaujme pěkně udržovaný park a opravený zámek, který slouží jako rekreační středisko Crystalexu z Nového Boru. Zájemcům se nabízí řada dalších vycházek, na nichž se návštěvník naší obce přesvědčí, jak krásná je zdejší příroda a jak zajímavé a poučné jsou památky v okolí Hlubokých Mašůvek.